Artık 2023 yılı seçimlerine 1 yıldan kısa bir süre kala AK Partili eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti ile MHP'nin Cumhur İttifakı çatısı altında ittifak yapmasını "Bir cinnet hali olarak değerlendiriyorum. Bunun izahı olamaz" diyerek yorumladı.

Gökten ölü kuş yağdı! Nedenini kimse anlayamadı Gökten ölü kuş yağdı! Nedenini kimse anlayamadı

AK Parti'nin MHP ile ittifak halinde olması hakkında açıklamalarda bulunan Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Ben AK Parti'nin Milliyetçi Hareket Partisi'yle iş birliği yapmasını bir cinnet hali olarak değerlendiriyorum. Bunun izahı olamaz" dedi.

Serbestiyet'ten Hilal Köylü'ye açıklamalarda bulunan eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti programının çok iyi hazırlanmış bir program olduğunu belirterek "Ben iddia ediyorum: Bugün AK Parti programı, dünyadaki en demokratik parti programlarından biridir. Bu program harfiyen uygulanırsa hiçbir derdimiz olmaz" dedi.

Çelik, şöyle devam etti:

"AK Parti Edirne'den Kars'a kadar bütün bölgelerden, her etnik unsurdan oy alan bir partiyken, AK Parti etnisite üzerinden oy alan bir partiye kendisini mahkum etmemeliydi.

Ben bunu defalarca söyledim. Bugün de söylüyorum, yarın da söyleyeceğim.

Ülkemizin güvenliği elbette önemlidir. Ama biz özgürlük ve güvenlik dengesini tüm demokratik ülkelerdeki gibi kurmak zorundayız.

MHP ile olan ittifaktan dolayı ciddi bir oy kaybı olduğunu sağır sultan bile biliyor.

Daha önce MKYK'da ve bulunduğum tüm kurullarda AK Parti Türkçü siyasetle ortak olursa Kürtleri, Kürtçü siyasetle ortak olursa Türkleri kaybeder dedim.

Ben mesela AK Parti'nin HDP ile de böyle bir adı konmamış koalisyona girmesini cinnet olarak değerlendiririm. Kürtçülük de Türkçülük de AK Parti'nin kuruluş felsefesine aykırıdır. Fakat bugünkü manzara çok farklı."