Balıkesir'de su fiyatlarına yüzde 10 ile yüzde 50 arasında indirim kararı alındı. Su tarifelerinde kademesine göre yüzde 10 ile yüzde 30 indirim kararı alınırken, üniversite öğrencilerine ise yüzde 50 indirim uygulaması başlatıldı. Bu kararı gören Kahramanmaraşlılar ise şu soruları sordu: 'Balıkesir AK Parti Belediyesi de Kahramanmaraş değil mi? Ne farkımız var? Bize neden indirim yapılmıyor.'

BASKİ Kasım Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın ardından su tarifelerde yapılacak indirim oranları belirlendi. Bu karar dahilinde; 1 kademe tüketimde yüzde 10, 2. ve 3. Kademe tüketimde yüzde 30 indirim uygulandı. Ayrıca öğrenci belgesiyle BASKİ'ye başvuran üniversiteliler suyu yüzde 50 indirimli kullanabilecekken, sosyal yardım alarak geçimini sağlayan vatandaşlara da yüzde 20 indirim uygulanacak.

Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (BASKİ) Kasım Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın 3. Birleşiminde alınan kararlar doğrultusunda su tarifelerinde yapılan düzenlemeler belirlendi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın başkanlığında gerçekleştirilen Genel Kurul'da; öncelikle her ay TÜFE uygulaması ile fiyat güncellemesi yapılan su birim fiyatları 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren iptal edilerek TÜFE artış oranları artık faturalara yansıtılmayacak. Bu uygulamada abonelerin faturalarında geçen yıla göre oranlanırsa yaklaşık yüzde 85 oranında yapılan artış uygulanmayarak Balıkesir'de su birim fiyatı sabit kalacak. Böylece Balıkesir 30 Büyükşehir Belediyesi arasında, TÜFE zammını iptal eden 7 belediyeden biri oldu.

Üniversiteliye indirimli su müjdesi

Su tarifelerindeki kademe uygulamasında 1. Kademede abonelere 12 ton su imkânı sağlanırken bu oran 15 tona, 2. Kademede abonelerimize 24 ton su imkânı sağlanırken bu oran 30 tona, 3. Kademede 24 ton üzeri su imkânı sağlanırken bu oran 30 tona çıkarılarak kademe aralıklarında değişiklik yapıldı. Yapılan bu uygulama ile tüketim miktarlarına bağlı olarak düşük tüketimlerde yüzde 10 a kadar yüksek tüketimlerde yüzde 30 a kadar indirimin faturalara yansıtılması sağlandı. Ayrıca 3. Kademe su birim fiyatı ile 2. Kademe su birim fiyatı arasındaki yüzde 30'luk fiyat farkı 1 TL'ye düşürüldü. Öğrenci dostu şehir anlayışıyla hareket ettiklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, öğrenci belgesiyle BASKİ'ye başvuran üniversitelilerin, suyu yüzde 50 indirimli kullanabileceklerini müjdeledi. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışmadan vakıf ve yardım kuruluşlarından yardım alarak geçimini sağlayan vatandaşlara da yüzde 20 indirim uygulanacak. Suya indirim oranları meclis üyelerinin oyçokluğuyla kabul edildi.

Erdoğan kendi partisindeki vekillere çok kızdı: Hakkımı helal etmiyorum Erdoğan kendi partisindeki vekillere çok kızdı: Hakkımı helal etmiyorum

AK Partili Balıkesir Belediyesi'ndeki indirimi gören Kahramanmaraşlılar 'Çifte standart mı var?' dedi

AK Partili Balıkesir Belediyesi'nin almış olduğu indirim kararları sosyal medyada gündem yarattı. İndirim haberlerini gören Kahramanmaraşlı vatandaşlar ise 'Neden Kahramanmaraş'a indirim gelmiyor, sadece zam yapılıyor? Çifte standart mı var? Balıkesir AK Parti Belediyesi de Kahramanmaraş değil mi? Ne farkımız var? Bizde neden indirim yapılmıyor' sorularını sordu. 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi suya yapmış olduğu zamlara birkaç ay ara verse de su ile ilgili gelicek yeni haberin zam olacağı konusunda kamuoyunda genel bir görüş hakim. Vatandaşlar ise indirim gelmesini umut ederken yeni gelicek zamların ekonomilerini çok fazla zorlayacağını dile getiriyorlar.