2023 seçimleri adım adım yaklaşırken AK Parti'nin içindeki taşlar yerinden oynamaya başladı. Öyle ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına AK Parti'li vekiller uymadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'nin kapanmasının hemen ardından 2023 seçimleri öncesinde partili milletvekillerine, belediye başkanlarına, il ve ilçe teşkilatlarına “Sahada olun, halka dokunun” talimatı verdi. Ancak Cumhuriyet gazetesi Selda Güneysu, Erdoğan'ın bu talimatına karşın sahadan “AK Partili milletvekilleri sahada yok” serzenişleri geldiği kaleme aldı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan canlı yayında adaylık açıklaması CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan canlı yayında adaylık açıklaması

Dikkat çeken noktalardan birinin ise bu söylemlerin  AK Parti’nin kalesi” olarak nitelendirilen il ve ilçelerden geliyor olması.

Öte yandan AK Parti'li kurmaylar, “İllerin, ilçelerin durumları tek tek not alınarak Erdoğan’a iletiliyor. Bu seçimler önceki seçimlerden farklı. Çalışanlar emeğinin karşılığını alacak çalışmayanlar ise yeniden aday gösterilmeyecek” değerlendirmelerini yaptı.

Ayrıca AK Parti'li kurmaylar "Bu seçimler önceki seçimlerden farklı. Çalışanlar emeğinin karşılığını alacak, çalışmayanlar ise yeniden aday gösterilmeyecek. Bu konuda tavrımız net. Cumhurbaşkanımızın da tavrı net” ifadelerini kullanıyor.