Mehmet Metiner'den çarpıcı 50+1 çıkışı geldi... AK Parti'de cumhurbaşkanlığı için 50+1 hesapları yapılırken AK Parti içinden, kendi getirdikleri 50+1 sistemine zaman zaman tepkiler geliyor...

AK Partili Mehmet Metiner, 50+1 konusunda sitem dolu dikkat çeken ifadeler kullandı. AK Parti’nin önemle üzerinde durduğu 50+1 seçim sistemi ilk olarak 10 Ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde uygulandı ve Recep Tayyip Erdoğan % 51,79 oyla ilk turda cumhurbaşkanı seçilmişti. Aynı sistem, 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde de uygulanmıştı ve Erdoğan %52,59 oyla ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi.

Her geçen gün oy kaybeden AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 50+1 hesapları yapıyor. 50+1, geçerli oyların yüzde 50'sinden 1 oy fazlası anlamına geliyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda kazanılması için kritik bir uygulama… 

O İlde 'silkeleme' yöntemiyle yankesicilik: Hırsızlar çaldığı telefonu takside düşürdü O İlde 'silkeleme' yöntemiyle yankesicilik: Hırsızlar çaldığı telefonu takside düşürdü

50+1 hesapları yapan AK Parti bu yolda herşeyi mübah görmeye devam ederken zaman zaman parti içinden de bu 50+1 seçim sistemine tepkiler geliyor.

MHEMET METİNER'DEN ÇARPICI 50+1 ÇIKIŞI
AK Parti Eski Milletvekili Mehmet Metiner sosyal medya platformu Twitter hesabından 50+1 üzerinden bir eleştiri getirdi. Metiner, 50+1 mecburiyetinin AK Parti’de fikri ve siyasi saflığı bozduğunu savundu.

Mehmet Metiner, “Sayısal olarak çok olan, mecbur olduğu azın fikri ve siyasi çizgisine evrilerek kendisi olmaktan çıkıyor.” dedi.

Mehmet Metiner’in söz konusu paylaşımı şöyle:

Yüzde 50,1 mecburiyeti, fikri ve siyasi saflığı bozuyor. Sayısal olarak çok olan, mecbur olduğu azın fikri ve siyasi çizgisine evrilerek kendisi olmaktan çıkıyor.

KARAMOLLAOĞLU ERDOĞAN'IN 50+1 İTİRAFINI AKTARMIŞTI
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu 10 Kasım 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Beştepe'de ziyaret etmişti. Görüşmenin içeriğine dair gazetecilere konuşan Temel Karamollaoğlu yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın “50+1’in mahsurlu olduğunu anladık. 50+1’i o zaman bu kadar sıkı bir şeye bağlamamamız gerekirmiş. Onun farkına vardık” dediğini aktarmıştı.

CEMİL ÇİÇEK, 50+1 GELECEKTE SIKINTIYA SEBEBİYET VERECEK DEMİŞTİ
Karamollaoğlu'nun çıkışının ardından Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek ise, “Yüzde 50+1'in hem bugün, hem de gelecekte sıkıntıya sebebiyet vereceğini, Türkiye'yi kaosa sürükleyeceğini söyledim, yine söylüyorum” ifadeleri kullanarak 50+1 seçim sisteminin AK Partİ içinde istenmediğinin sinyallerini vermişti.