Kadıköy’de bir grup gazeteci ile bir araya gelen TİP milletvekilleri ittifak konusunda mesajlar verdi.

''HALK İTTİFAKI KURARSAK YÜZDE 3 HEDEFİMİZİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ''
Türkiye İşçi Partisi, Türkiye solunun, sosyalistlerinin bir araya gelerek gelecek seçimde yüzde 3 oy oranına ulaşabileceğinin ve yaklaşık 1 milyon 800 bine denk gelecek bir oyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurmaya imkan sağlayacak 20 milletvekiline ulaşılabileceğinin hesabını yapıyor.

İTTİFAK ÇIKIŞI
Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, konuya ilişkin olarak

‘‘Sol etkili olmadan AKP rejimi yıkılamaz. Türkiye Cumhuriyeti’ni AKP’den ve Erdoğan’dan kurtarmak için güçlü bir sola ihtiyaç var. Biz solcular yıllarca kendi sorunlarımızla ilgilendik. Biz solun, sosyalistlerin derdini değil memleketin derdini çözmek için yola çıktık. Milyonlarca insanın desteğini alabiliriz, alacağız. Bunların hayalci hedefler olduğu düşünülebilir ama değil. 2018’den bu yana CHP dahil olmak üzere hiçbir sol kuvvetle kavgaya girmedik. Sol içi tartışma yapmayacağız. CHP’ye ilişkin eleştirilerimiz var ama kamuoyu önünde yapmıyoruz. ‘Farkımızı bu iktidara karşı mücadele ve söylemlerle ortaya koyacağız’ diye baktık. Bu çizginin sonuç aldığını görüyoruz. Sosyalist partilerle ittifak kurarsak bir Halk İttifakı kurarsak yüzde 3 hedefimizi gerçekleştirebiliriz. Gelecek seçimde kabaca 60 milyon seçmen oy kullanacak. O zaman hedef 1 milyon 800 bin oy demek. Bunu yapabiliriz.’’ dedi.

''İHSANOĞLU VAKASI OLURSA HALKIN OYUNA BAŞVURURUZ''
Herkesin merak ettiği bir diğer konu, hiç şüphesiz cumhurbaşkanlığı seçimi. Türkiye İşçi Partisi bu konuda net. Seçimin birinci turda bitmesi ve muhalefetin adayının kazanmasını istiyorlar. Ama adayın isminden çok, niteliklerinin tartışılmasını vurguluyorlar. Erkan Baş bu konuda çok açık:

‘‘Pazarlık içinde değiliz. Bu koltuğu ortadan kaldırmak istiyoruz. Bir önceki seçimde muhalefetteki adaylar birbirilerini de eleştirdiler. Ve sonuç meydanda. Ortak aday çıkmalı. Seçim birinci turda bitmeli. Biz saraydaki cumhurbaşkanlığı yakmak istiyoruz. Memleket menfaati için o adaya oy vereceğiz. Ama bu bir teslimiyet ya da her şeye gözü kapalı evet olarak algılanmamalı eğer Ekmeleddin İhsanoğlu vakası ile karşımıza çıkarsanız halkın oyunu başvururuz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mesele memleket meselesidir. Sonrasında orada kurucu bir parlamento olacak. Sosyalistler de orada temsil edilmeli.’’