Asgari ücret artışıyla ilgili AK Parti kanadından yeni bir açıklama geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, asgari ücretle ilgili tahmini rakamı paylaştı.

2023 yılında geçerli olacak asgari ücret, Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek. Milyonlarca çalışan "Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?" sorusunu sormaya başladı. İktidar kanadından yapılan açıklamalarda, vatandaşın enflasyona ezdirilmeyeceği vurgusu yapıldı. 

Akaryakıt alacaklar dikkat! Motorine zam sonrası yeniden indirim geldi... Akaryakıt alacaklar dikkat! Motorine zam sonrası yeniden indirim geldi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise asgari ücretle ilgili olarak, "Asgari ücretten memur ve emekli maaşına kadar tüm kesimlerin gelirlerini yılbaşında ciddi şekilde tekrar yükselterek enflasyonun yol açtığı refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız" demişti. Erdoğan daha sonra yaptığı açıklamada, "İnşallah yılbaşından sonra hem tamamlanan yatırımlarla, hem makroekonomideki iyileşmelerle, hem çalışanların ücretlerinde yapacağımız artışlarla ülkemizde güzel bir havanın esmesini sağlayacağız" açıklamasını yapmıştı.

AK PARTİ'DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücret zammıyla ilgili AK Parti'den yeni bir açıklama geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Çorum'da gazetecilerle bir araya geldi. 
Gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vedat Demiröz, asgari ücret artışı ile ilgili rakam verdi. Konuyla değerlendirmelerde bulunan Demiröz, şunları kaydetti:

ASGARİ ÜCRET DEVLETE YÜK GETİRMİYOR

- İşverenlerimize, KOSGEB ve diğer bütün küçük esnafımıza çeşitli destekler veriyoruz. Öncelikle asgari ücretten başlayım. 5 bin 500 lira net veriyoruz ve işverenler açısından vergiden muafiyet var. Biliyorsunuz 5 bin 500 lira asgari ücret net olunca onun vergisi işverenin sırtında. Birde herkes asgari ücret devleti ilgilendiriyor devlete yük getiriyor zannediyor. Asla öyle bir şey yok.

7 BİN 500 TL VE ÜZERİ...

 - Asgari ücret özel sektörle ilgili hem işçiyi hem de işvereni koruyarak çalışma barışı adı altında normal bir rakam tespit edilmeye çalışılıyor. İkinci dönemde 6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şuandaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir.

İŞVERENLER VERİGEN MUAF

- Dediğimi gibi henüz konuşulan bir durum yok. Özellikle benim tahminim o civarlarda bir asgari ücret ve gelir vergisinden muaf, damga vergisinden muaf işverenler. Onunla beraber onun üstünde ücret alanlarında o limite kadar ki gelirleri yine vergiden muaf olacak.
ÜRETİCİMİZ SIKINTIDA DEĞİL, EMEKLİ VE ASGARİ ÜCRETLİLER...
- Çok yakın zamanda Kredi garanti fonundan 50 milyar lira tekrar küçük esnafımıza vereceğiz. Yakında açılacak. O nedenle esnafımızın yanındayız. Çarşı pazarda gezerseniz üreticimiz çok sıkıntıda değil. Sadece sabit gelirlilerde emekliler ve asgari ücretlilerde sıkıntı olabilir. Tespitlerini yaptık ve yakında o destekler verilecek. Yeni paketler var. O müjdeleri de cumhurbaşkanımız verecek.
 

TAHMİNLER 10 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

CNNTürk'e konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, “Yılın geri kalanında gelecek olan enflasyon rakamları memur, emekli ve asgari ücretlinin alacağı zammı etkileyecek. Enflasyon farkı yıl sonuna doğru yüzde 19-20 seviyelerine doğru ulaşmış olacak. Buna yüzde 20 refah payını da koyduğumuzda yüzde 40 seviyelerinde bir artış meydana getireceğini tahmin edebiliyoruz. Asgari ücretlinin maaşına da ilave getirecek. 5 bin 500 liraya yüzde 40 ilave ettiğimizde bu rakamın 7 bin 700 seviyelerine yükseleceğini öngörmek mümkün” dedi.
AK Parti iktidarına yakınlığıyla bilinen Takvim gazetesinden Faruk Erdem ise asgari ücretin 10 bin liraya yükseltileceği iddialarına değindi. Erdem asgari ücretle ilgili şöyle konuştu:

"Tabi bir sürü rakamlar dolanıyor. Asgari ücreti belirleyen en önemli parametrelerden birisi enflasyon olmuş ve enflasyonun üzerinde artışlar yapılmış. Şimdi hesap nasıl yapılacak? Temmuz ayında yapılan zammın ardından brüt asgari ücret 6. 471 TL çıkarıldı. Kesintiler sonrasında net asgari ücret ise 5 bin 500 TL'ye ulaşıyor. Bu hesaplamada gelir ve damga vergisi yok. Enflasyonun üzerinde bir zam yapılması konusunda bir 10 bin TL meselesi ortaya atılmıştı. Yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Yapılan anketlere baktığımızda yüzde 70-75 bir enflasyon hedeflemesi var. Yüzde 70 gerçekleşen bir enflasyonda bunun üzerine yüzde 10'luk bir eklemeyle asgari ücretin brütü 11.647 TL'ye, neti ise 9 bin 900 TL'yi buluyor.

Tabii yüzde 80'lik artış yıllık asgari ücrete yapıldığında bu rakama ulaşmak biraz mümkün olmayacak. Sadece temmuz ayındaki artışa yüzde 80 zam yapılırsa 10 bin liraya yakın bir asgari ücrete yaklaşmış olacağız. Yüzde 70'lik bir artış olursa eğer net asgari ücret 9 bin 350 TL olacak. 4.253 TL'nin üzerinden yani yıla yayılırsa asgari ücret yüzde 80'lik artışla 7 bin 656 gibi net bir asgari ücret çıkar."

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, asgari ücretin 7 bin 700 TL'ye çıkarılabileceğini açıklamıştı. 

Asgari ücretle ilgili en dikkat çeken tahmin Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz'dan geldi. Oğuz, "Seçim ekonomisi sürecinde asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz. Zira hükümetin önünde bir sandık var ve ücretlerdeki erozyonun toplumda yarattığı olumsuzluklar ortada" ifadelerini kullanmıştı. 

Şeref Oğuz'un iddia ettiği gibi asgari ücrete yüzde 80 zam yapılması durumunda maaşlar 10 bin liraya dayanacak. İlk kez yapılan Temmuz ara zammıyla asgari ücret 5.500 TL'ye yükseltilmişti. Halen 5.500 TL maaş alan asgari ücretlilerin zamlı maaşları 9.900 TL olacak.