TBMM'de kabul edilen Dezenformasyon teklifinin ardından tartışmalar da beraberinde geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, sosyal medyada suç teşkil etmesi için gereken 5 kriteri açıkladı.

İnternet haber siteleri ve özellikle sosyal medyada kamunun güvenliğini korumak, doğru bilgiyi ulaştırma ve her türlü manipülasyonları engellemek adına TBMM'de kabul edilen dezenformasyon yasası hakkında merak edilenler çok fazla. 

Bir paylaşımın ya da haberin suç teşkil edip etmediğinin nasıl belirleneceği konusunu Hürriyet Yazarı Hande Fırat'a açıklayan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 5 kriter söyledi.

‘SUÇ BEŞ UNSURUN BEŞİ DE VARSA TEŞEKKÜL EDECEK. ÜÇÜ YA DA İKİSİ YETERLİ DEĞİL’

Mahir Ünal, nelerin suç teşkil edeceği konusunda 5 kriter sayarak "Suç beş unsurun beşi de varsa teşekkül edecek. Üçü ya da ikisi yeterli olmayacak." ifadelerini kullandı. 

İşte Ünal'ın yaptığı o açıklama:

- Bir bilgi ya da haberin yanıltıcı olduğuna yargı karar verecek. Peki aranan koşullar ne?

- Suçun teşekkülü için tam beş maddenin, beşinin de varlığı aranacak. Yani;

1) Yayılan haber gerçek olmayacak.

2) Ülkenin güvenliği ve kamu sağlığı ile ilgili gerçekdışı haber olacak.

3) Halk arasında panik, korku ve endişe oluşturma kastı taşıyacak.

4) Kamu barışını bozmaya elverişli olacak.

5) Bunlar aleni biçimde yapılacak.

Altını çiziyorum, beş unsurun bir aradalığı aranacak. Bu beş unsurdan üçü varsa suç teşkil etmeyecek.

Yakalanınca polislere bir adres verdi, ekipler bölgeye gidince korkunç manzara ortaya çıktı Yakalanınca polislere bir adres verdi, ekipler bölgeye gidince korkunç manzara ortaya çıktı

İŞTE DEZENFORMASYON YASASI MADDELERİ

  • İnternet ortamında işlenen suçlarda yer sağlayıcısının belirlenmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle yurt içi – yurt dışı ayrımı kalkacak.
  • Halk içinde endişe, korku ya da panik oluşturmak için, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi kamunun zararına olacak şekilde alenen yaymak suç sayılacak.
  • Kamu düzenini bozmaya yönelik yapılan dezenformasyon amaçlı bilgileri yayanlar 1-3 yıl kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.
  • Bu suçları failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle işliyorsa (Troll hesaplar), ceza yarı oranında artırılacak.
  • ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ başlığıyla müstakil bir suç tanımı oluşturulacak. Böylelikle failde özel kast, gerçeğe aykırı bilgide özel nitelik ve eylemde elverişlilik aranacak.
  • İnternet haber sitelerinde cevap ve düzeltme hakkı teminat altına alınacak.
  • Basın ve ifade özgürlüğüyle ilişkilendirilen basın kartlarının kimlere verileceği yeniden düzenlenecek. Basın kartı gerekliliklerine uymayanların kartları da iptal edilecek.
  • Adli sicil kaydında basın kartı verilmesine engel bir suçtan mahkumiyeti bulunan kişilere bu mahkumiyetler adli sicil kaydından silinmedikçe veya yasaklanmış hakların geri verilmesine karar verilmedikçe basın kartı düzenlenmeyecek.
  • Değişiklik teklifiyle, internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınıyor. Böylelikle, internet haber siteleri de ilanlardan yararlanabilecek.