Ağrı'da sular durulmuyor... Önce Savcı Sayan'ın Ağrıspor'u 'ele geçirme' iddiaları, daha sonra Ağrıspor Kulübü Başkanı Yıldırım'ın 'kirli çamaşırları ortaya dökme' tehdidiyle birlikte son günlerde AKP'li Yıldız ile İŞKUR Müdürü Güven'in müstehcen görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerin sahiplerinden Güven'in Sayan ile yakın olduğu öğrenildi. İşte Ağrı'da olanlar...

Ağrı, bu hafta AKP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Nuri Yıldız ile Ağrı İŞKUR Müdürü Gıyas Güven'e ait olduğu iddia edilen müstehcen görüntülerle çalkalanıyor. Görüntüler sonrası Güven, görevden uzaklaştırıldı. Son olarak görüntüler için 'şantaj' diye açıklama yapan AKP'li Yıldız, AKP Ağrı teşkilatını kendisine 'destek olmamakla' suçlayarak bugün partisinden istifa etti.

Ağrı'da Savcı Sayan ve Ağrıspor muamması

Aynı zamanlarda ortaya çıkan müstehcen görüntüler, Ağrı'da bir süredir süren Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve Ağrıspor Kulübü Başkanı Mehmet Yıldırım tartışmalarını tekrar akıllara getirdi. Gıyas Güven'in Savcı Sayan ile tanıştığı iddiaları ortaya çıktı. Daha önce Yıldırım, Sayan'ın Ağrıspor'u 'ele geçirmek' istediğini iddia etti. Yıldırım, Sayan’ın Ağrıspor Kulübü’nü ele geçirmek amacıyla Kulüp Müdürü Kerem Adıgüzel'i kulüpten bilgi sızdırması karşılığında ‘bankamatik memuru’ olarak işe aldığını iddia etti. Kulüp Müdürü Adıgüzel ise iddiaları doğruladı. Savcı Sayan ise, Ağrıspor ile iddiaları yalanladı.

'Savcı Sayan'ın tüm kirli çamaşırlarını meydana dökeceğim'

Sayan'ın yalanlaması üzerine konuşan Yıldırım, şunları söyledi:

"Ağrı halkını son kez bir açıklama yapıyorum. Cumhurbaşkanımıza ve iç işleri bakanımıza yalvarıyorum. Bu Savcı Sayan belasından bizleri kurtarın. Sizlerin ismini kullanıyor bizleri devlet üzerinden tehdit ediyor bizler ve Ağrı halkı devletin büyüklüğünün farkında, adeletinin farkında. Ağrıspor, Ağrı halkı Savcı Sayan'dan korkmadığı gibi zulme de boyun eğmeyecek. Bu kez konuşursam Savcı Sayan'ın tüm kirli çamaşırlarını meydana dökeceğim. Savcı Sayan aklını başına topla. Beni tehdit etme. Devlet senin haksız olduğunu biliyor. İstifa et, git. Yoksa alınman için ben gerekli şeyleri yapacağım."

Yıldırım ile Sayan arasındaki atışma devam ederken, Sayan'ın Ağrı sokaklarında uzun namlulu silahlar ve bir grup kişiyle yürüdüğü görüntüler de ortaya çıkmıştı. Bu 'yürüyüşün' Ağrıspor ile ilgili tartışmalar sonrası 'gövde gösterisi' olduğu yorumları yapılmıştı.

Kendisi Sayan'a yakın, eşi de AKP adayı çıktı

T24'ten Candan Yıldız da bugünkü yazısında, Ağrı'daki müstehcen görüntüler ve Savcı Sayan iddialarını ele aldı. Yıldız'ın paylaştığı bilgilere göre, Gıyas Güven, Savcı Sayan’a yakın bir isim. Güven'in eşi Adalet Güven de 2018 seçimlerinde AKP’den aday adayı olmuş. Aday başvurusuyla ilgili haber fotoğraflarında kocası Gıyas Güven de bulunuyor.

güvven

Her şey çıkar çatışmasıyla başladı

Güven, Sayan ve Yıldırım'ın aralarının açılmasının sebebi olarak ise Ağrıspor satışı gösteriliyor. Ağrı'da konuşulan ise çıkar çatışmasının bu düzeye kadar geldiği...

Candan Yıldız, aralarının iyi olduğu dönemde iddialara göre, Mehmet Yıldırım’a ait olduğu öne sürülen bir panelvan arabadaki kameradan çekiliyor +18 görüntüler. Ağrı’da 15-20 gündür videoların sızacağının konuşulduğu belirtiliyor. Yıldırım panelvan araba iddiasıyla ilgili “Benim üzerime kayıtlı bir araba yok ki, nasıl vermiş olabilirim arabamı” diyerek iddiaları yalanladı.

Mehmet Nuri Yıldız kimdir?

Mehmet Nuri Yıldız, ortaokul ve liseyi Ağrı İmam Hatip Lisesi'nde okudu. 2003 yılında evlenen Yıldız, çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2008 yılında kendi işyerini kurdu. 2007 yılından beri AKP üyesi olan Mehmet Nuri Yıldız, 2017 yılında AKP İl yönetiminde İl Başkan Yardımcısı ve Çevre Şehircilik ve Kültür Başkanı olarak görev yaptı. Yıldız, Kürtçe ve Arapça olmak üzere 2 yabancı dil biliyor. 19 yıllık evliliği olan Mehmet Nuri Yıldız'ın 7 çocuğu olduğu biliniyor.

Gıyas Güven kimdir?

1979 yılında doğdu. Lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde tamamladı. Memuriyet hayatına TEDAŞ'ta başladı. Aynı Kurumda memur, İnsan Kaynakları Şefi, İnsan Kaynakları Şube Müdürü ve İdari ve Mali İşler İl Müdür Yardımcısı görevlerinde bulunduktan sonra 2013 yılında Kurumumuza atandı. Ağrı İŞKUR İl Müdür Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra Ağrı İŞKUR İl Müdürlüğü görevine atandı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Savcı Sayan kimdir?

Uzun yıllar CHP saflarında siyaset yapan ve Deniz Baykal’ın istifasını ağlayarak dinlemesi ile bir anda dikkatleri üstüne çeken Savcı Sayan, son olarak 2015 AK Parti İzmir milletvekili adayı olarak gösterilmiş ancak seçilememişti.

1971 yılında Ağrı’nın Tutak ilçesinde dünyaya gelen Savcı Sayan’ın 23 kardeşi vardır. 24 çocuklu ailenin 12. çocuğu olan Savcı Sayan, üniversiteyi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde tamamlamasının ardından Pedagojik Formasyon alarak eğitimini tamamlamış ve bazı okullarda öğretmenlik yapmıştır.

Sinop'ta kahreden haber: Tatil için gitmişlerdi, ölüler ve yaralı var Sinop'ta kahreden haber: Tatil için gitmişlerdi, ölüler ve yaralı var

Siyasete CHP çatısı altından başlayan Savcı Sayan 1996-2000 yılları arasında İl ve ilçe gençlik kollarında MYK üyeliği gerçekleştirdi.

12 Eylül darbe sürecinde kapatılan CHP Gençlik Kolları'nın 1996 yılında yeniden aktifleştirilmesinde pay sahibi olan Sayan, Ağrı'da CHP il ve ilçe başkanlıklarında bulundu.

Doğu ve Güney Doğu Anadolu yörelerinde Töre cinayetleri, Kadınların Eğitimleri konularında çeşitleri çalışmaları mevcuttur. Bazı Sivil Toplum Kuruluşlarına üyedir.

Siyasete küçük yaşta CHP teşkilatlarında başlayan 47 yaşındaki Savcı Sayan, 2015 yılına kadar da CHP saflarında kalmıştı. CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ‘A Takımı'nda bulunan Sayan, 2011 yılında Baykal'ın istifa açıklamasını ise yaşlı gözlerle izlerken objektiflere takılmıştı. Baykal döneminde CHP'nin MYK üyesi olan Savcı Sayan, Kemal Kılıçdaroğlu döneminde ise bu koltuğunu bırakmıştı.

Mehmet Yıldırım kimdir?

Mehmet Yıldırım, Ağrı’da AKP'yi destekleyen en güçlü aşiretlerden Cuxuri aşiretinden. Yıldırım ailesinin Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ile Ağrıspor Kulübünün devri nedeniyle karşı karşıya geldiği iddia edildi.

Ağrıspor Kulubü Başkanı Mehmet Yıldırım ve ailesi Ağrı AK Parti kurucuları arasında yer alıyor. Mehmet Yıldırım’ın ağabeyi Hacı Kenan Yıldırım, AKP'den belediye meclis üyesi

Ailenin Ağrı’da bulunan birçok üyesi de AKP'de aktif olarak yer alıyor. Yıldırım ile Savcı Sayan bugüne kadar oldukça iyi anlaşırken kulüp devrinde bilinmeyen bir nedenle ikili karşı karşıya geldi.

Kaynak: HALK TV