Popüler sosyal medya platformları Facebook ve Instagram, kullanıcılarını takip etmek için kodları etkinleştiriyor. Detaylar burada!

Sosyal medya platformlarında çeşitli web siteleri veya bağlantılar görebilirsiniz. Platformda gördüğünüz bir web sitesine veya bağlantıya girdiğinizde sizi kullanmakta olduğunuz tarayıcıya yönlendirmez. Bunun yerine, uygulama içi tarayıcıya yönlendirilir. Açıklamaya göre Facebook ve Instagram, kullanıcılarını takip etmek için uygulama içi tarayıcıları kullanıyor. Detaylar burada!

Meta, eylemleri izlemek için Javascript kodunu kullanıyor.

meta

WhatsApp, o telefonlarda artık çalışmayacak! WhatsApp, o telefonlarda artık çalışmayacak!

Araştırmacı Felix Krause'a göre Facebook ve Instagram, ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki etkinliğinizi izlemek için Javascript kodunu kullanıyor. Araştırmacılar, kodun Meta'nın sizi web sitelerinde potansiyel olarak izlemesine izin verdiğini keşfetti.

Krause durumu şöyle özetliyor: "Instagram uygulaması, bir reklam tıklandığında da dahil olmak üzere, görüntülenen her web sitesine izleme kodu enjekte ediyor. Tıklanan her düğme ve bağlantı, metin seçimleri, ekran görüntüleri, adresler ve kredi kartları gibi tüm kullanıcı etkileşimlerini izliyor. . numara."

Gençler en çok hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor?

Krause, araştırmasında Instagram ve Facebook'un iOS sürümlerine odaklandı. Ancak bu kodların Android'de de çalıştığı ortaya çıktı. Bu durumda, iOS 15.4'te sağlanan ve uygulama izinleri ve kapsamlı gizlilik denetimleri sağlayan Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı'nı (ATT) ihlal edebilir.

Meta'ya göre izleme kodu, kullanıcıların ATT tercihlerine göre uyum gösteriyor. Bir sözcü iddiaya karşılık açıklama yaptı. "Kod, hedeflenen reklamcılık veya ölçüm amaçları için kullanmadan önce kullanıcı verilerini toplamamıza izin veriyor. Herhangi bir piksel eklemiyoruz. Piksellerden dönüşün olaylarını toplayabilmemiz için kod enjekte ediliyor. Uygulama için tarayıcı aracılığıyla yapılan satın alma işlemleri için otomatik doldurma amacıyla ödeme bilgilerini kaydetmek için kullanıcıdan onay istiyoruz."

Ayrıca Krause, Facebook'un hassas verileri toplamak için mutlaka Javascript enjeksiyonunu kullanmadığını belirtti. Ancak uygulamalar Safari, Chrome ya da Firefox gibi kullanıcıların tercih ettiği tarayıcıyı açarsa kodun enjekte edilmesi mümkün olmazdı.

Peki, bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Sizce bunun nedeni nedir? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

(Kaynak: ShiftDelete.Net)