Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanmaraş'ta açtığı Altınşehir Kuyumcu sitesi'nde kullanılan malzemelerden dolayı bazı bozukluklar ve önlem alınmazsa sağlık açısından sakıncalı durumların ortaya çıkacağı iddia edildi.

İstanbul'dan sonra takı üretiminde ikinci sırada bulunan Kahramanmaraş'ta kuyumcu atölyelerinin bir araya geldiği 107 bin metrekarelik kapalı alana sahip Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Küçük Sanayi Sitesi geçen yıl tamamlanmıştı.

11 Eylül 2021'de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı toplu açılış töreniyle hizmete girdi. Açılış töreninde AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri, kuyumcukent ile ilgili Erdoğan'ı bilgilendirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 350 milyon TL’lik yatırımı ve Kahramanmaraş Kuyumcular Odası’nın katkılarıyla yapımı tamamlanan merkezde 450 iş yeri faaliyet gösteriyor.

YETKİLİLER NASIL TESLİM ALDI?

Ancak aradan daha 8 ay geçmeden, Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Küçük Sanayi Sitesi, Altın ve Mücevher Merkezi ile Tasarım ve Modelleme Merkezi'nde bazı sıkıntılar meydana geldi. Yapım sırasında ucuz malzemelerin kullandığı öne sürülen Kuyumcukent'te borularda çatlaklar yaşanıyor. Borulardan akan pislikleri gören vatandaşlar ve çalışanlar “350 Milyonluk dev yatırım diye yaptıkları Kuyumcukent her yerden asit akıyor boruları döşerken en kötü en dayanıksız boruları kullanmışlar burada asitle işlem yapılıyor. Bıktık artık. Bu binayı yetkililer nasıl teslim almışlar” diye tepki göstererek mesaj bombardımanına tuttukları görüldü.

Kahramanmaraş'ta tuhaf işler oluyor (Duraklar, KASKİ, KSÜ) Çok şaşıracaksınız... Kahramanmaraş'ta tuhaf işler oluyor (Duraklar, KASKİ, KSÜ) Çok şaşıracaksınız...

BUNU NASIL AÇIKLAYACAKLAR?

Kuyumcukentteki sıkıntılar nedeniyle binada çalışanların da durumdan şikayetçi oldukları gözlendi. Kanal Maraş WhatsApp ihbar hattına gönderdileri mesajlarda, "Borulardan asit akıyor. Asit aka aka yer deliniyor. Yazık bu memlekete, yapılan bu yatırıma yazık” dediler.

SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILMALI

Bakanlık desteğiyle yapılan Altınşehir Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili vatandaşlar, "Ya o akan boruların altından geçen birileri olsa ve o anda çökme olayı  meydana gelseydi? Borulardan asit akıyor. Bu binanın yapımına harcanan her kuruşta tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır. Sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılmalıdır” diyerek veryansın ettiler.

KUYUMCUKENT SİTESİ YETKİLİLERİNDEN CEVAP BEKLENİYOR

Kuyumcukent sitesi yetkilileri tüm bu iddialara ne gibi cevap verecek kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.