31 Aralık 2022'den önce milyonlarca ehliyet sahibi ehliyetlerini yenilemek zorunda. Bu tarihe kadar yenileme sürecini tamamlamayanlar ise yüzde 121 oranında artması beklenen cezalarla karşı karşıya kalacak.

Ehliyet sahipleri, ehliyetlerini en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar yenilemelidir. Ehliyetlerini yenilemeyen sürücüler, bakanlık tarafından belirlenen bir ceza miktarını ödemek zorunda kalacak.

Dolar, Euro ve altın yeniden yükselişe geçti Dolar, Euro ve altın yeniden yükselişe geçti

RANDEVULAR DOLDU

Ehliyet yenileme randevularının yoğunluğu devam ediyor. İstanbul'daki birçok nüfus dairesi ruhsat yenileme randevularını tamamladı. Rezervasyonu zor olan vatandaşlar, ceza almamak için bir an önce ehliyet randevusu almaya çalışıyor. Ehliyet yenileme randevuları Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü'nün nvi.gov.tr ​​adresindeki web sitesinden veya ALO hat 199'dan alınabilir.

ehliyet-yenilememe-cezasi

İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

1 Ocak 2016 tarihinden önce verilen ehliyetler 2022 yılında geçerli olacak. İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen yenileme süresinin ötesinde eski bir sürücü belgesini kullanmaya devam etmek para cezası ile sonuçlanacaktır.

CEZALAR YÜZDE 121 ARTACAK

Her geçen gün enflasyon rakamları artarken, vergi, harç ve ceza artışlarını içeren yeniden değerleme oranında eşi görülmemiş bir artış oldu. Önümüzdeki 3 rakamda enflasyon sıfırlansa bile vergi, ceza ve harçlar %121 artacak.

EHLİYET YENİLEME FİYAT TARİFESİ

Eski tip (2016'dan önce alınmış ehliyet) yeni ehliyet ile değiştirme işleminde 15 TL. Yeni tip (2016 sonrası ehliyet) için ehliyet yenilemek için 345 TL depozito gerekmektedir.

HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

Ehliyetinizi yenilemek için gereken belgeler şu şekilde:

  • Kimlik Belgesi
  • Sürücü Sağlık Raporu
  • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
  • Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir)