AB altıncı yaptırım paketinde Rus petrolünün yaptırım kapsamına alınması tartışılacak. Rus petrolüne bağımlı olan AB'nin ithalatı yasaklaması petrol fiyatlarının patlamasına neden olabilir. Olası bir yaptırım kararında dünya genelinde petrol fiyatlarının hareketlenmesi bekleniyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Moskova'ya yeni ekonomik yaptırımlar eklemeyi planlıyor. Avrupa Birliği (AB) tarafından tartışılan yeni yaptırım paketi, daha fazla Rus bankasının SWIFT'den çıkarılmasını ve Rosneft'in yaptırımlara dahil edilmesini tartışacak.

Bloomberg, konuya aşina olan bazı kişilerin aktardığına göre, Avrupa Birliği yıl sonuna kadar Rus petrolünü yasaklamayı ve ithalatı kademeli olarak kısıtlamayı teklif etmeye hazırlanıyor.
 
Zaten yüksek petrol ve akaryakıt fiyatları, müzakereler Rusya'ya karşı çıkarsa daha da yükselebilir.

BANKALAR DA HEDEF ALINDI

AB'nin ayrıca Rusya ve Beyaz Rusya'daki daha fazla bankayı uluslararası ödeme sistemi SWIFT'den çıkarılmaya çağıracağı bildiriliyor. Rus bankacılık devi Sberbank'ın da yaptırımlara dahil edilmesi bekleniyor.

Yeni yaptırımlarla ilgili kararın önümüzdeki hafta AB büyükelçilerinin yapacağı toplantıda verilebileceği belirtildi. Ancak AB'nin altıncı yaptırım paketini oluşturacak önlemler henüz resmi olarak açıklanmadı. Toplantıdan önce üye ülkelerin tutumları nedeniyle yaptırımların içeriği de değişebilir.

ALMANYA PETROL YAPTIRIMINA MESAFELİ

AB'nin bir ülkeye yaptırım uygulaması için 27 üye ülkenin karar alması gerekiyor. Macaristan'ın da aralarında bulunduğu bazı ülkeler ise Rus petrolünü hedef alan önlemlere uzun süredir direniyor.

Öğrenci ve veli milyonları ilgilendiriyor! O ücretler iade ediliyor! 2.160 lira... Öğrenci ve veli milyonları ilgilendiriyor! O ücretler iade ediliyor! 2.160 lira...

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, perşembe günü devlet televizyonu ZDF'ye verdiği röportajda, Berlin'in petrol ambargosuna engel olmayacağını söyledi. Ancak Habeck, bu önlemin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e zarar vermenin en etkili yolu olduğuna ilişkin şüphelerini dile getirdi.

AB RUS PETROLÜNE BAĞIMLI

Rusya, ABD ve Suudi Arabistan'ın ardından dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi. Rusya'nın her gün ihraç ettiği yaklaşık beş milyon varil ham petrolün yarısından fazlası Avrupa'ya gidiyor.

Bu nedenle yaptırımların ardından AB üyesi ülkelerde halihazırda yüksek olan enerji fiyatları daha da artabilir. Rus gazı, AB'nin doğal gaz ithalatının yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor. Petrol akışının kesilmesi durumunda özellikle İtalya ve Almanya çok zor durumda kalabilir.

DOĞALGAZDA BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Müzakereler aynı zamanda, Rusya ile AB arasında doğalgaz ithalatının ödemesi ile ilgili tartışmaların ışığında gerçekleştiriliyor. Rusya ödemelerin ruble ile gerçekleştirilmesini isterken diğer ülkeler bu öneriye sıcak bakmıyor.

Polonya ve Bulgaristan'a Rusya'nın öne sürdüğü ödeme şartlarına karşı çıktıkları için gaz tedariki kesilse de diğer ülkeler gaz akışının kesilmesini beklemiyor.

AB, Rusya'nın gaz karşılığında ruble ile ödeme yapılması talebinin birliğin yaptırımlarını ihlal edeceğini söylerken Rusya ise ruble ile ödeme talebine uymayan ülkelere gaz tedarikini durduracağını açıkladı.