ABD'nin Teksas eyaleti Valisi Greg Abbott, El Paso kentindeki alışveriş merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda 20 kişinin yaşamını yitirdiğini, 26'sının da yaralandığını açıkladı.

Abbott, yaptığı basın açıklamasında, Cielo Vista alışveriş merkezi  içindeki Walmart mağazasında düzenlenen saldırıyı "iğrenç ve anlamsız bir şiddet  eylemi" olarak nitelendirdi ve olaya ilişkin tüm güvenlik ekiplerini bölgeye  yönlendirdiklerini belirtti.

Elde edilen en son bilgilere göre saldırıda hayatını kaybedenlerin  sayısının 20'e ulaştığını aktaran Abbott, yaralanan 26 kişinin de çevre  hastanelerde tedavi altına alındığını ifade etti.

Nefret suçu

Öte yandan El Paso Polis Şefi Greg Allen, saldırganın bir gün  öncesinden bir manifesto yayımladığını ve nefret içerikli paylaşımlarda  bulunduğunu belirterek, saldırının "muhtemel nefret suçu" olabileceğini  vurguladı.

ABD'de bir süpermarkette silahlı saldırı: 10 kişi hayatını kaybetti ABD'de bir süpermarkette silahlı saldırı: 10 kişi hayatını kaybetti

El Paso polis merkezi yetkilileri, yerel saatle sabah 10 civarında  saldırı ihbarı aldıklarını ve bölgeye ulaştıklarında içinde en az 3 bin kişinin  bulunduğu mağazada çok sayıda insanın saldırgan tarafından vurulmuş olduğunu  gördüklerini belirtti.

Yetkililer, şüphelinin 21 yaşındaki Patrick Crusius adlı beyaz bir  Amerikalı olduğunu ve kendisinin  gözaltına alındığı duyurmuştu.

Trump'tan açıklama

Beyaz Saraydan da konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapılmış, Başkan  Donald Trump'ın saldırıya dair bilgilendirildiği ve konuyu yakından takip ettiği  belirtilmişti.

Öte yandan saldırıyla ilgili yerel polis ile Federal Soruşturma  Bürosunun (FBI) başlattığı soruşturma devam ediyor.