1 Temmuz'dan itibaren A101, BİM, ŞOK, Migros ve CarrefourSA marketlerinde yeni yasak dönemi başladı. Ticaret Bakanlığı'nın daha önce açıkladığı karar resmi gazetede de yayımlandı ve bu marketlerde satışa kapatılan ürünlerin listesi tüketiciler tarafından merak ediliyor.

Asgari ücrette ikinci zam gelecek mi? Asgari ücrete zam var mı? Asgari ücrete zam geldi mi? Asgari ücrette ikinci zam gelecek mi? Asgari ücrete zam var mı? Asgari ücrete zam geldi mi?

Türkiye'nin en seçkin marketleri olan A101, BİM, ŞOK, Migros ve CarrefourSA pazarlarında yeni bir dönem başlıyor. Daha önce resmi gazetede yayınlanan Ticaret Bakanlığı, bu tür uygun pazarlarda ambalaj satışı yapılmasına karar verdi.

Bu kapsamda; ahududu, böğürtlen, çilek, dut, erik, kuş üzümü, incir ve diğer ürünler zincir markette kapalı ambalajlarda satılacak. Kabak, lahana, karpuz, kavun, kestane, taze mısır, muz, taze nohut, patates, kuru sarımsak ve diğer ürünler açık alanda depolanarak müşterilerin hizmetine sunulacaktır.

Öte yandan, yeniden kullanılabilir ambalajlar her kullanımdan sonra gıda güvenliğine göre hemen sterilize edilmekte ve doldurulan ambalajın ağırlığı 30 kilogram'a kadar çıkmaktadır.

KAPALI SATILACAK ÜRÜNLERİN TAM LİSTESİ

Ahududu, böğürtlen, çilek, dut, erik, bektaşi üzümü, incir, kabak çiçeği, kayısı, kızılcık, kiraz, kuşkonmaz, mango, mangosten, mantar, yaban mersini, nektarin, çarkıfelek meyvesi, ejderha meyvesi, fasulye filizi, şeftali, Trabzon hurması, üzüm, kiraz, yeni dünya ve kiraz

AÇIK SATILACAK ÜRÜNLERİN TAM LİSTESİ

Kabak, lahana, karpuz, kavun, kestane, taze mısır, muz, taze nohut, patates, kuru sarımsak, soğan, tatlı patates, üvez, yam, yeşil fıstık, zencefil ve badem

Ekim ve Mart aylarında ise grefurt, limon, mandalina, nar, portakal, turunç, elma, armut ve ayva da açık alanlarda satılabilecek.

Soğuk zinciri uygulayan ürünler, soğuduktan hemen sonra paketlemeye uygun frigorifik kamyonlarla taşınacak ve asla zincir mağazaların kapalı alanı dışında satılmayacak. Öte yandan, belirtilen ay içinde gerekli önlemlerin alınması ve kötü hava koşullarından etkilenmemesi şartıyla diğer emtialar kapalı alan dışında satılabilir.

Tebliğ 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe girecek.