Okul kantinlerindeki fiyatların geçen yıla göre yüksek olmasına hem öğrenciler hem de veliler tepkili. Durumun kontrol altına alınmasını isteyen veliler, fiyatların düşürülmesini talep etti.


2022-2023 eğitim-öğretim yılı dertli açıldı. Fahiş zamlar nedeniyle okul ve kırtasiye alışverişi velilerin belini bükerken. Pek çok veli okul kantinlerindeki fiyatların geçen yıla göre çok yüksek olmasına dert yandı.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenci velilerinin ekonomik yükü daha da arttı. Özellikle okul kantinlerindeki fiyatların geçen yıla göre yüksek olmasına hem öğrenciler hem de veliler tepkili. Konuya ilgili görüştüğümüz öğrenci velileri, ''bu durumun bir an önce kontrol altına alınmasını ve fiyatların düşürülmesini'' istedi.

ÇOÇUKLARIMIZA OKUL HARÇLIĞI VEREMİYORUZ

Bir çok veli ihbar hattına yazdıkları mesajlarda; ''Ekonomi kriz ortada, çoçuklarımıza okul harçlığı veremiyoruz. Herşey ateş pahası, bir tost yiyecek olsalar 20 lira, bir su 3 TL, bir meyve suyu 5 TL, bir simit 5 TL, çoçuklarımıza günlük en az 20-25 TL vermememiz lazım ki okulda aç kalmasın. Bu ateş pahası fiyatlara kimler müdahale edecek bilemiyoruz'' yazdıkları görülürken, 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber okul kantinlerindeki bu fahiş fiyatlar vatandaşın tepkisini çekmeye devam ediyor.

Kahramanmaraş'ta 5 araç birbirine girdi! Çok sayıda yaralı var Kahramanmaraş'ta 5 araç birbirine girdi! Çok sayıda yaralı var

İki çocuğunun da okuduğunu söyleyen bir öğrenci velisi, “Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte çocuklarım okula başladı. Kantindeki fiyat listesini görünce çok şaşırdım. Çocuklarımın yanına beslenmesini koysam da zorunlu olarak kantinden alışveriş yapıyoruz. Simit 5 lira, küçük ayran 5 lira, bu fiyatların altından kalkamıyoruz” dedi. Veliler, okul idarecilerine fiyatların yüksek olduğunu söylediklerinde, “Okul kantinlerini Kantinciler Odası denetliyor, bizim bu konuda yetkimiz yok” şekilde cevap aldıklarını söyledi.

KANTİNCİLER DERNEĞİ NEDEN SESSİZ

Öğrencilerin alım gücü geçen yıllara göre düştüğü görülürken, okulların kantinlerindeki bu fahiş fiyatlar aileleri kara kara düşündürüyor. Konu ile ilgili hiç bir yetkiliden ses çıkmazken, Kahramanmaraş Kantinciler Derneği de bu konuda sessizliğini koruyor. Bu konuyla ilgili meslek kuruluşları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının bu duruma el atmasını beklediklerini dile getiren öğrenci velileri ayrıca ''Kahramanmaraş Valisinin bu konuda üzerine düşeni yapmasını ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bilgi alarak gerekli hassasiyeti göstereceğini umuyoruz'' ifadesinde bulundukları görüldü.