Pandemi sonrası başlayan seyahat trafiği Avrupa Havalimanları'nda tam bir kaosa neden olurken, personel sorununu çözmek birçok Avrupa ülkesi harekete geçti.

Salgının ortasında çalışanlarını işten çıkaran Avrupa havaalanları, kaosu sona erdirmek için iş insanları arıyor. Bu pozisyona başvuran adayların en az lise mezunu olması gerektiği ve Almanca bilgisinin aranmadığı belirtildi. Maaş 2 bin 500 Euro.

Tüm dünyaya diz çöktüren Kovid-19 sonrasında başlayan seyahat akışı, Avrupa havalimanlarında tam bir kaosa neden oldu. Bu dönemde çok sayıda işten çıkarma olan havalimanları, iş ve üretimin yeniden başlaması karşısında personel açığını dolduramadı. Durum İngiltere'den Almanya'ya, Fransa'dan Hollanda'ya ve İsviçre'den İtalya'ya kadar tüm havalimanlarında infial yarattı. Uzun check-in kuyrukları, havaalanındaki bagaj yığınları ve birden fazla iptal edilen uçuşlar herkesi isyan ettirdi. Geçen ay personel sorunlarını çözmek için harekete geçen Almanya, 2 bin Türk işçiyi işe alacağını duyurdu. Artık Türkiye'deki kariyer sitelerinde reklam vermeye başladı.

1 yıldır yemek yiyemeyen adamın midesinin röntgeni çekildi, çıktıyı alan doktor hemen ekibini topladı 1 yıldır yemek yiyemeyen adamın midesinin röntgeni çekildi, çıktıyı alan doktor hemen ekibini topladı

HARIL HARIL PERSONEL ARIYORLAR

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine göre Türkiye’de ve yurtdışında faaliyet gösteren bir kariyer sitesinde “Almanya havalimanlarında çalışma fırsatı” başlığıyla verilen ilanlarda, bagaj taşıma personeli arandığı belirtiliyor. İlanın iş tanımı ise, “Gelen ve giden yolcuların bagaj işlemlerinin yürütülmesi, bagaj fişlerinin bavula yerleştirilmesi ve bagajların araca yüklenmesi, yolcudan gelen bagaj fiş numaralarına göre bagajların ilgili yolculara teslim edilmesi, birim yöneticileri ile koordineli bir şekilde çalışılması, kayıp eşyaların kayıp eşya birimine teslim edilmesi” olarak belirtiliyor.

İlana başvuru yapacak adayların en az lise mezunu olması istenirken, Almanca dil bilgisi şartının aranmıyor olması dikkat çekiyor. Başvuru yapacak adaylarda, şu şartlar aranıyor: “Ehliyet, nüfus cüzdanı, sabıkasızlık kaydı, 10 yıllık tarihçeli yerleşim yeri ve diğer adres belgesi, son 5 yıl SGK hizmet dökümü (Yeni mezun adaylar için geçerli değil) Diploma (en az lise) aslı gibidir kayıtlı noter onaylı. Sağlık raporu.”

Aylık 2 bin 500 euroya kadar maaş

1 Temmuz'da Almanya'da asgari ücret saat başına 10,45 avroya yükseltildi. Bu, aylık ortalama 1.811 Euro'ya eşittir. Ülkedeki yer personeli için ortalama maaşın 2.000 ila 2.500 avro arasında olduğu söyleniyor.

Siz de konuyla ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.