Kış ayları geldi, çattı. Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi, 18 kent için sarı kodlu alarm verildi.

Meteoroloji son dakika haberi: Meteoroloji Genel Müdürlüğü 16 Ekim 2022 hava durumu tahmin raporunu açıkladı, bugün hava nasıl olacak sorusunun cevabı belli oldu. Özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz'de yaşayanları uyaran Meteoroloji'ye, Prof. Dr. Orhan Şen de eşlik etti ve Antalya çevresinde yaşayanların dikkatli olması gerektiğini vurguladı. 18 kent içinse sarı kodlu uyarı verildi. İşte 16 Ekim il il hava durumu tahminleri...

16 EKİM (BUGÜN) HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve Güneydoğu Anadolu'nun batısının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Hava sıcaklığında öemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI

Yağışların, Düzce ve Zonguldak çevreleri ile Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde, Mersin'in batı çevrelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

AKP’li vekilin yumruklu saldırısına uğrayan İYİ Partili Hüseyin Örs yoğun bakıma alındı AKP’li vekilin yumruklu saldırısına uğrayan İYİ Partili Hüseyin Örs yoğun bakıma alındı

Rüzgarın, Marmara ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli, zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

16 Ekim 2022 hava durumu tahmin haritası

18 KENT İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli sağanak ve rüzgar beklenen illeri açıkladı, İstanbul dahil 18'ini sarı kod ile uyardı.

Sarı alarm verilen iller şöyle: Antalya, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak, Yalova ve Düzce.

"İSTANBUL'DAN YAĞIŞ BUGÜN AYRILIYOR"

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından hava durumuna dair açıklamalarda ve uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Şen, "İstanbul'dan yağış bugün ayrılıyor. 3-4 gün yağış yok. Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul'da da önümüzdeki 3-4 gün sıcaklıklar tedricen artacak. Bugün 18 C olacak. Sıcaklık Çarşamba 21 C'ye çıkacak. Bugün ve yarın rüzgar Poyrazdan kuvvetli eseceğinden üşütecek" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şen, "Doğu Akdeniz Alçak Basınç merkezinin sebep olduğu ve güneyden sıcak hava ile beslenen Yağışlı Haha Kütlesi bugünde Antalya ve doğu ilçelerinde şiddetli yağışlara neden olacak" derken, "Bugün Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve Güneydoğu Anadolu'nun batısının sağanak yağışlı. Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce ve Zonguldak çevreleri ile Bursa’nın doğusunda yerel kuvvetli yağışlara dikkat" uyarılarında bulundu.