Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yurt dışındaki STK'lar ile beraber yürüteceği yeni projeler sayesinde 1 milyon Suriyelinin gönüllü olarak ülkelerine döneceğini söyledi.

Erdoğan, video mesaj yöntemiyle İdlib'de inşa edilen briket evlerin açılışına katıldı ve Suriyelilerin ülkelerine geri dönmelerine ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

“Mazlumların ve mağdurların yanında yer almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Tabii sadece mazlumların canlarını ve onurlarını kurtarmalarını sağlamak için kapılarımızı açmakla kalmadık, onların yeniden evlerine dönebilmeleri için de her türlü gayreti gösterdik.

Türkiye’nin Suriye’de derinleşen insani trajedi karşısında sınırötesi harekâtlarını başlattığı 2016 yılından bugüne kadar oluşturduğu güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır.

Göçü sınırötesinde tutmaya yönelik stratejimizi gönüllü geri dönüşleri teşvik edecek projelerle destekliyoruz. Özellikle briket evlerle destekliyoruz. Azez, Cerablus, Tel Abyad başta olmak üzere 13 ayrı bölgede yerel meclislerde yürüteceğimiz proje bir hayli geniş kapsamlıdır."

ERDOĞAN “GÖNDERMEYECEĞİZ” DEMİŞTİ

Gözden kaçırmayın

Optimar Araştırma, son anketini canlı yayında açıkladı Optimar Araştırma, son anketini canlı yayında açıkladı

Erdoğan, sığınmacıların ülkelerine geri dönmesine ilişkin "Bu güzel ülkemizde ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler ne diyorlar? 'Biz seçimi kazandığımızda bu ülkedeki mültecileri ülkelerine göndereceğiz' diyorlar. Biz göndermeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.