KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Başbakan’a 17 Maddelik Rapor Sundu

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen 9’uncu Ticaret Şurasına katıldı.

KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Başbakan’a 17 Maddelik Rapor Sundu
  • 07 Ekim 2016, Cuma 17:02

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen 9’uncu Ticaret Şurasına katıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşen toplantı, 15 Temmuz Şehitlerinin filminin izlenmesi ile başladı.

9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile 365 oda ve borsanın yönetim kurulu ve meclis başkanlarının katılımıyla TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Şura’da, KMTSO Başkanı Serdar Zabun ile birlikte 81 ilden 81 sözcü özel sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini Başbakan Yıldırıma iletti.

TÜRKİYE ÇAĞ ATLADI

Türkiye Odalar ve Borsalar birliği ikiz kulelerinde gerçekleşen toplantıda sanayici ve iş adamlarına seslenen Başbakan Binali Yıldırım, ekonomik anlamda Türkiye’nin çağ atladığını söyledi. Son 10 yılda ekonominin birçok kaleminde makro düzenlemeler yapıldığına dikkat çekmen Yıldırım: “Birçok düzenleme yaptık ekonomiyle ilgili. Reform niteliğinde düzenlemeler yaptık. Vergi barışı, kasa stok affı, borçların yeniden yapılanması, damga vergisinde basitleştirme, Türkiye varlık fonu, bireysel emeklilikte otomatik katılım, bunların her biri gelecek 10 yıl için Türkiye’nin kaderini değiştirecek işlerdir. Ne kadar çok üretirsek, ne kadar istihdamı artırırsak o kadar ülkemizi ileri taşımış oluruz. Türkiye zenginleştikçe Türkiye’nin her köşesinde refah arttıkça, artık terör daha az konuşulacak. İnsanların kaybedecekleri kazanacaklarından daha fazla olduğu zaman huzuru, istikrarı, güveni tercih eder. Bizim de amacımız bu. Yurdun her köşesine vatandaşlarımız her toprağımıza rahatça seyahat edecek, sağlık hizmetleri eksiksiz verilecek. Benim TOBB’dan, sanayicilerden özellikle bir ricam var. Cazibe merkezi olarak tanımladığımız 23 ilden oluşan bölgeye yönelik bir hamle başlatmanızı istiyorum. Bunu istiyorum. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. El eli yıkar, el de döner yüzü yıkar diye bir tabir var. O bölgelerde mutlaka pozitif ayrımcılık yapacağız, karşılığını biz vereceğiz merak etmeyin. Ben burada lükse, israfa yönelik bir talebe rastlamadım. Hepsi kendi içinde tutarlı, ülkeye katma değer sağlayacak bölgeye daha fazla yatırım yapmayı temin edecek talepler. Bunlara karşı duyarsız olamayız.

GENÇ NÜFUSUMUZ VAR

Türkiye’nin mutlak üstünlüğü yok, petrolü yok, doğalgazı yok mukayeseli üstünlüğümüz var. Üstünlüğümüz genç nüfusumuz beşeri kaynağımız. Bu bizim birçok ülkede olmayan gücümüz. Bu gücümüzü şimdi kullanma zamanı gelmiştir. Biz üzerimize düşen görevleri yapacağız. OSB'lerde meslek okulu açmak isteyenlere desteği veriyoruz.

EN BÜYÜK HAVALİMANI BİZDE

Türkiye'nin, dünyanın en büyük havalimanını yaptığını, dünyanın da bunu gördüğünü aktaran Yıldırım, önceki gün Kanada'da Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün Genel Kurulu'nun yapıldığını ifade etti. Türkiye'nin BM'ye üye 172 ülkeden 156'sının oyunu alarak konsey üyeliğine seçildiğini de bildiren Yıldırım, "Bu FETÖ'cülerin propagandalarına rağmen Türkiye, BM'ye üye 172 ülkenin 156'sının oyunu alarak en yüksek oyla seçilen ülke oldu" ifadelerini kullandı.

SUYUN KAYNAĞINI KESTİK

"FETÖ'cüler himmet paralarını oluk oluk lobi şirketlerine, dışarıdaki yandaşlarına aktarmaya devam ediyor" diyen Binali Yıldırım şöyle konuştu: "Ama unutmasınlar hazırın ardı tez gelir. Suyu kestik, borudaki suyu kullanabildiğin kadar kullan. Ondan sonra ne yapacaksın bakalım? Hangi garip gurebayı aldatacaksın? 'Allah' diyerek, 'kitap' diyerek, 'cennet' diyerek, bütün kutsallarımızı kullanarak bu insanları aldattınız, mağdur ettiniz. Bundan büyük alçaklık olur mu? Şimdi de kalkmışlar bin bir türlü tezviratlarla kafa karıştırıyorlar. 'Tekrar geleceğiz, bitmedi, etmedi, cennette buluşacağız, dayanın' Allah ıslah etsin diyorum. Bu örgütte 3 yapı var. Bir, ibadet edenler, iki ticaret edenler, üç ihanet edenler. Birinci hedefimiz ihanet edenler. Onların canına okuyacağız, hiç kaçarı yok. Ticaret edenler eğer bu ticaretlerini milletin malını, çoluğunun çocuğunun rızkını eğer bu terör örgütüne aktarmışsa onlar da bunun hesabını kuruşuna kadar verecek, orada da af yok. Ama ibadet amaçlı bu yardımları yapanlar, arka plandaki tezgahtan haberi olmayan masum vatandaşlarımız ki bunlar büyük bir çoğunluğu oluşturuyor. Bunların bir günahı yok, onlarla alışverişimiz yok.

ŞEFFAF DEĞİL

Hiç endişelenmesinler, müsterih olsunlar. Bunların yaptığı en büyük kötülük, kutsallarımızı aşındırdılar. Bizim değerlerimizi, hepimizin üzerine titrediği değerlerimizi ortadan kaldırdılar. Bu konuda başından beri söylüyoruz, hata yapmamak, hiç hata yapmamak mümkün değil. Niye? Örgüt kapalı, kayıt dışı. Saydam değil. İlişkileri ancak araştırınca buluyorsunuz. Fakat dedik ki en az hatayla yapacağız, kılı kırk yaracağız, yaşla kurunun bir arada yanmasının önüne geçeceğiz. İntikamla değil, adaletle davranacağız. Bunların hepsini yapıyoruz. Ancak uygulamalarda görüyoruz ki, burada da dile getirildi, yanlışlar oluyor. Bunları düzeltmek de mümkün. Bunu da yapacağız"

GÜÇLÜ BİR TEŞVİK SİSTEMİNE İHTİYAÇ VAR

KMTSO Başkanı Serdar Zabun, “Ülkemizin yeni ve güçlü bir yatırım teşvik sistemine ihtiyacı hepimizin malumudur. Kahramanmaraş’ın 5084 sayılı teşvik yasasında ortaya koyduğu olağanüstü başarı ortadadır. Benzer kapsamda bir teşvik sistemi ile Kahramanmaraş yatırım, istihdam ve ihracat başarısından çok daha fazlasını taahhüt etmektedir” dedi.

17 MADDELİK RAPOR

Başbakan Binali Yıldırım’a, “Kahramanmaraş Ekonomisinin Makro Sorunları ve Çözüm Önerileri” adı altında 17 maddelik bir klasör sunan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun şöyle konuştu: “Sanayi yatırımlarının artırılması ve organize sanayi bölgelerinin çoğaltılması bakımından orman vasfını kaybetmiş, belli bir büyüklüğe sahip arazilerin organize sanayi bölgelerine açılabilmesi sağlanırsa, inanıyoruz ki, hazine arazisi sorunu yaşayan birçok bölgemizde ciddi bir sanayileşme potansiyelini harekete geçirmiş oluruz. Kahramanmaraş’ta, 5 bin dekar tekstil ihtisas organize sanayi Bölgesi’nin komşusu olan 25 bin dekar orman vasfını kaybetmiş arazi buna en büyük örneklerden birisidir.

PAMUK İPLİĞİ İTHALATINA EK VERGİ

Kahramanmaraş’ın lokomotif sektörü tekstilin en büyük problemi olan pamuk ipliği ithalatı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Amerikan pamuğunda %3 ek maliyete katlanan tekstil sektörünü rahatlatmak adına pamuk ipliği ve ham kumaş ithaline de ek vergi uygulanmasının çok verimli sonuçları olacağını düşünüyoruz.

Çırçır işletmelerinin devlet destek ve teşvikleri ile modernize edilmesi sektörün kalitesini yükseltecektir.

ADATEPE BARAJI

Tarım işletmeleri açısından da, pamuk destekleme sisteminin revize edilerek, çiftçiye kütlü pamuk yerine balya pamuğa destek verilmesi, desteklerin adil dağıtılmasını sağlayacaktır.

Bu arada, ilimizde tarımsal altyapının güçlendirilmesi için Adatepe Barajı’nın faaliyete geçirilmesi çok büyük önem arz etmektedir.

ZÜCACİYE SEKTÖRÜ

%70’i ilimizde üretilen metal mutfak eşyalarının üst sektörü olan zücaciye sektörünün stratejik sektörler arasına alınarak desteklenmesi ekonomiye ciddi katkı sağlayacaktır.

ULAŞIM, ÇEVRE VE TURİZM ALTYAPILARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Kahramanmaraş’ın ekonomiye katkısını artırmak bakımından ulaşım, çevre ve turizm altyapılarının iyileştirilmesi zorunluluk arz etmektedir. Karayolları yatırımlarının tamamlanması, Afşin-Elbistan termik santrali açık işletme yeraltı suyunun Elbistan Ovası’nın sulamasında değerlendirilmesi, yine ‘A’ termik santrale baca gazı kükürt arıtma sistemi ve kül tutucu elektro filtrelerin yapılması çok yararlı olacaktır. Turizme katkı açısından Germenicia Antik Kenti ve Eshab-ı Kehf külliyesinin tanıtımının ulusal hedefler kapsamında değerlendirilmesi çok önemlidir”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ÇOK OKUNAN HABERLER


BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 23.02.2018 Günlük Yorumu

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 22 14 4 4 20 46
2 Galatasaray 22 14 2 6 20 44
3 Fenerbahçe 22 12 8 2 20 44
4 Beşiktaş 22 11 8 3 20 41
5 Kayserispor 22 9 8 5 5 35
6 Demir Grup Sivasspor 22 10 4 8 -3 34
7 Trabzonspor 22 8 9 5 4 33
8 Göztepe 22 9 6 7 0 33
9 Kasımpaşa 22 8 5 9 -3 29
10 Yeni Malatyaspor 22 7 7 8 -4 28
11 Bursaspor 22 7 6 9 3 27
12 Akhisar Bld. Genç. 22 7 6 9 -6 27
13 Gençlerbirliği 22 6 7 9 -6 25
14 Antalyaspor 22 6 6 10 -13 24
15 Atiker Konyaspor 22 5 6 11 -7 21
16 Aytemiz Alanyaspor 22 6 3 13 -9 21
17 Osmanlıspor FK 22 5 4 13 -12 19
18 Karabükspor 22 3 3 16 -29 12
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 23 13 5 5 17 44
2 Ümraniyespor 23 12 5 6 14 41
3 MKE Ankaragücü 23 11 7 5 10 40
4 Gazisehir Gaziantep FK 23 10 8 5 21 38
5 İstanbulspor 23 11 5 7 4 38
6 Altınordu 23 10 6 7 7 36
7 Boluspor 23 10 4 9 8 34
8 Vartaş Elazığspor 23 9 7 7 4 34
9 Adanaspor 23 9 6 8 -7 33
10 Giresunspor 23 8 7 8 2 31
11 Balıkesirspor 23 9 6 8 2 30
12 Erzurum BB 23 7 9 7 1 30
13 Samsunspor 23 6 10 7 -6 28
14 Eskişehirspor 23 8 6 9 4 27
15 Adana Demirspor 23 6 6 11 -6 24
16 Denizlispor 23 6 5 12 -9 23
17 Manisaspor 23 7 2 14 -14 14
18 Gaziantepspor 23 1 4 18 -52 4
    Takımlar O G B M Av P
1 Menemen Belediyespor 23 17 2 4 33 53
2 Afjet Afyonspor 23 15 6 2 27 51
3 Hatayspor 23 15 4 4 25 49
4 Sivas Belediyespor 23 13 7 3 20 46
5 Keçiörengücü 23 13 4 6 30 43
6 İnegölspor 23 12 7 4 9 43
7 Sancaktepe Belediyespor 23 11 8 4 14 41
8 Sarıyer 23 11 3 9 7 36
9 Kastamonuspor 23 10 3 10 7 33
10 Tokatspor 23 8 7 8 -6 31
11 Etimesgut Belediyespor 23 8 5 10 -4 29
12 Eyüpspor 23 7 4 12 -12 25
13 Amed Sportif 23 7 6 10 -2 24
14 Bucaspor 23 6 5 12 -11 20
15 Tuzlaspor 23 5 4 14 -16 19
16 Bodrumspor 23 4 6 13 -18 18
17 Kocaeli Birlik Spor 23 2 3 18 -32 6
18 Mersin İdmanyurdu 23 1 0 22 -71 -18
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 23 14 3 6 21 45
2 Altay 23 13 6 4 18 45
3 Hacettepe Spor 23 11 9 3 20 42
4 Sanliurfaspor 23 13 3 7 12 42
5 Sakaryaspor 23 11 8 4 12 41
6 Bugsaşspor 23 11 6 6 13 39
7 Bandırmaspor 23 11 5 7 7 38
8 Kırklarelispor 23 10 5 8 3 35
9 Niğde Belediyespor 23 10 5 8 -3 35
10 Konya Anadolu Selçukspor 23 8 9 6 -1 33
11 Pendikspor 23 7 7 9 -3 28
12 Zonguldak Kömürspor 23 6 7 10 -8 25
13 Fatih Karagümrük 23 7 2 14 -12 23
14 Kahramanmaraşspor 23 5 8 10 -13 23
15 Fethiyespor 23 4 8 11 -16 20
16 Nazilli Belediyespor 23 4 4 14 -20 17
17 Karşıyaka 23 4 9 10 -10 15
18 Silivrispor 23 2 7 14 -20 13
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık